SONDAJ KUYU RUHSATI ALMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Kuyu ruhsatı almak için öncelikle ruhsat alınmak istenen İlin bağlı bulunduğu DSİ Bölge Müdürlüğü’ne kayıtlı bir Jeoloji Mühendisi ile irtibata geçilmelidir.İllerin bağlı bulunduğu DSİ Bölge Müdürlüklerine şu linkten ulaşılabilir  http://www.dsi.gov.tr/kurumsal-yapi/bolgelerimiz

Arama ve Kullanma Belgesi olarak 2 ayrı şekile düzenlenen kuyu ruhsatı hazırlama ve düzenleme işi Jeoloji Mühendislerinin yetki ve denetimi altındadır. Arama ve Kullanma belgesini düzenleyen bu Jeoloji Mühendisi yapılacak sondajın aynı zamanda teknik sorumlusu ve nezaretçisi olacaktır.

Sorumlu Jeoloji Mühendisi ile sondaj yapılması düşünülen araziye gidilir. Sondaj yapılacak nokta belirlenerek istenen evraklar Jeoloji Mühendisine verilir.

Jeoloji Mühendisi önce Arama Belgesi düzenleyerek ilgili DSİ Bölge Müdürlüğüne teslim eder. DSİ Bölge Müdürlüğü kontrol mühendislerinin incelemesi sonucu saha sondaj yapılmasına uygun bulunduğu taktirde DSİ tarafından arsa sahibi adına Arama Belgesi düzenlenir. Bu belge sondaj yapmak için gerekli izin belgesidir. Arama Belgesi olmadan sondaj yapmak kanunen yasaktır.

Arama Belgesi örneği aşağıda yer almaktadır :

          YAS ARAMA BELGESİ

Arama Belgesi geldikten sonra sorumlu Jeoloji Mühendisi nezaretinde sondaj çalışması yapılır.

Sondaj bittikten sonra Sorumlu Jeoloji Mühendisi Kulllanma Belgesi düzenleyerek ilgili DSİ Bölge Müdürlüğüne teslim eder. Aynı şekilde DSİ Bölge Müdürlüğü kontrol mühendisleri arazide sondaj kontrolü yaptıktan sonra uygun bulunduğu taktirde arsa sahibi adına Kullanma Belgesi verir. Bu belge, sondaj sonucu elde edilen yeraltı suyunun arsa sahibi tarafından kullanılma hakkını gösterir.

      YAS KULLANMA BELGESİ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*